Promocija knjige „Black light“, jednog od najuspešnijih srpskih pisaca i dramaturga Miomira Petrovića, održana je 20. novembra u Delfi Caféu u SKC-u.
O knjizi su govorili Boris Labudović, savetnik za usmeravanje komunikacija i pisac Oto Oltvanji.
„Black Light“ je metafizički triler autora knjiga „Kuća od soli“, „Miris mraka“, „Lisičje ludilo“ i mnogih drugih. Ovaj roman je neka vrsta stilskog nastavka literarnog promišljanja koje se moglo osetiti u nekim Petrovićevim ranijim delima.
Petrović kaže da je ovo treći put kako piše futurističku, distopijsku priču o strahu za budućnost Evrope, ili pre o apokaliptičnoj budućnosti Evrope. Ovog puta priča je smeštena u mikrokosmos jednog beogradskog kvarta. „Black light“ je roman o mogućoj budućnosti Evrope i regiona, distopijska vizija jednog novog i drugačijeg Beograda, nove i drugačije viđene istorije, ali i svojevrsni priručnik za duhovnu neposlušnost, fizičku mobilnost i nepokoravanje.
Pisac Oto Oltvanji je pročitao roman dok je još bio u rukopisu. On kaže da je već nakon nekoliko strana video da je Petrović knjigu pisao rasterećen i opušten, i da se zabavljao dok je pisao, a to je dobar preduslov da će se i čitaoci zabavljati dok je budu čitali.
Takođe, u svojoj preporuci na koricama knjige „Black light“, napisao je da jedva čeka da se po ovoj knjizi snimi TV serija, što je, kako kaže sve izvesnije, s obzirom na to da se u Srbiji u poslednje vreme snimaju odlične serije, a veruje da bi „Black light“ bila takva.
Knjiga je čista naučna fantastika, a Petrović kao autor, pisac i kreativac, promišlja i primećuje našu stvarnost, što nije čudno jer mi živimo u nekoj vrsti naučne fantastike i ako želite da komentarišete ovu stvarnost kroz umetničku prizmu, na neki način se dodirujete sa tom naučnom fantastikom. Delo se možete čitati u okviru žanra, ali ono što je najlepše je da se može čitati i van njega. Nekoliko slavnih pisaca naučne fantastike govorilo da zadatak pisca naučne fantastike nije da predvidi budućnost, nego da je spreči, i knjiga „Black light“ može svima da posluži kao neka vrsta upozorenja.
Oltvanji kaže da knjigu preporučuje zato što i distopijski sižei, poput ovoga iz romana „Black light“, mogu da imaju dobre ishode.
Boris Labudović, savetnik za usmeravanje komunikacija kaže da Miomir Petrović ima najbolju čitalačku publiku, jer ih kroz njegove romane apsolutno ničim ne potcenjuje. „Iz svake njegove rečenice vidi se koliko poštuje jezik na kojem piše i koliko ima dostojanstva u tome što radi. Petrović je pisac koji ima meru, a mera je suština stvari i velika vrlina, i Miomir je u tom smislu briljantan pisac.“
Labudović ističe da je bio iznenađen, kako temom, tako i beskrajnim kvalitetom koji ovaj roman poseduje. „Petrović je napravio priču koja govori o svemu što nas danas muči, o nedostatku pravde, istine, o nedostatku empatije, ali na jedan inteligentan i gospodski način.“
Miomir Petrović je rekao da osluškuje reakcije na ovaj roman i da su one upravo onakve kakvim ih je zamišljao. On dodaje da sigurno ima ljutih čitalaca, jer je tema potpuno nova, a to je na neki način i hteo. Ako i u šta veruje to je dinamično, a ne petrifikovano, jer bilo kakvo duhovno i duševno stanje, ne može biti zauvek definisano.
„Umetnost ne može da menja svet, ali može da nam malo jasnije u ogledalskom smislu pokaže ko smo i čega treba da se klonimo kod sebe.“
„Black Light“ možete pronaći u svim knjižarama Delfi, Laguninim klubovima čitalaca, onlajn knjižari www.delfi.rs i na sajtu www.laguna.rs.